دکترروحانی :هدف ترامپ جنگ روانی است نه مذاکره

رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی مستقیم با مردم گفت: آمریکا میز مذاکره را ترک کرده است و پیشنهاد مذاکره و همزمانی آن با اعمال تحریم، معنا ندارد.

به گزارش "باغین آنلاین" آقای روحانی در گفتگوی زنده رادیو و تلویزیونی با مردم از شبکه یک سیما، شبکه خبر و رادیو سراسری افزود: ادعای پیشنهاد مذاکره و اعمال تحریم به هیچ وجه با هم منطبق نیستند.وی گفت: مذاکره با کشوری که از تمام معاهدات بین المللی به راحتی خارج شده است و همزمان با پیشنهاد مذاکره، تحریم را اعمال می کند نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

رئیس جمهور افزود: هدف امریکا در شرایط کنونی از ارائه پیشنهاد مذاکره، ایجاد جنگ روانی علیه مردم ایران و استفاده تبلیغاتی در جریان انتخابات پیش روی کنگره این کشور است.آقای روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره اهل مذاکره بوده و حتی با دولت کنونی امریکا نیز در جریان مذاکرات 1+5 و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مذاکره کرده است اما شرط مذاکره، صداقت است و دو طرف باید به نتیجه داشتن مذاکره باور داشته باشند.

دکتر روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره اهل مذاکره بوده و حتی با دولت کنونی امریکا نیز در جریان مذاکرات 1+5 و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مذاکره کرده است اما شرط مذاکره، صداقت است و دو طرف باید به نتیجه داشتن مذاکره باور داشته باشند.

آمریکا بدهکار ماست

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امریکا بدهکار ماست، از اعلام آمادگی برای مذاکره با آمریکاییها درباره نحوه پرداخت غرامت هایی که باید به ملت ایران پرداخت کنند خبر داد .آقای روحانی در گفتگوی زنده شبکه یک سیما افزود : کسی که از مذاکره خارج شده و به آن پشت کرده ترامپ و دولت اوست و کاری که او انجام می دهد علیه ملت و منافع ملی ایران است ، بنابراین اگر ترامپ صداقت داشته باشد ایران همواره از مذاکره استقبال کرده است .

وی در پاسخ به این پرسش که ترامپ چگونه باید صداقت داشته باشدگفت : حداقلش این است که با تحریم معنا ندارد که به نتیجه برسیم اگر صادقانه می گویند مذاکره می کنند نمی شود که همزمان علیه کودکان ، بیماران ، بزرگسالان و مردم ایران تحریم اعمال کنند این متناقض و به مثابه همان ضرب المثل ایرانی است که گفته می شود قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را .

رئیس جمهور افزود : کسی که مردم ایران را تحریم می کند ، آنان را تحت فشار می گذارد و هر روز افرادی را می فرستد تا دیگران را تشویق کند تا با ایران تعامل نداشته باشند در واقع فقط علیه ملت ایران اقدام نمی کند بلکه علیه همه شرکت های خارجی اقدام می کند که با ایران در حال تعامل هستند که این دو باهم سازگار نیست .

روحانی تصریح کرد: من پیش شرطی ندارم اگر دولت آمریکا امروز آماده است ما مذاکره کنیم راجع به نحوه پرداخت غرامت هایی که از سال 32 تا کنون بابت مداخلاتشان در زندگی مردم و کشور ما باید به ملت ایران پرداخت کند ما آماده ایم برای مذاکره تا ببینیم چگونه می خواهد این غرامت ها را در چند قسط و چگونه پرداخت کند.

رئیس جمهور تاکید کرد : آمریکا بابت مداخلات متعددش در کشور ایران بدهکار ماست هم بدهکار عذرخواهی و هم بدهکار غرامت که باید بدهکاری اش را پرداخت کند ما همواره و در طول تاریخ اهل مذاکره بوده و هستیم .

اروپا امروز مقابل امریکا ایستاده است
­رئیس جمهور گفت: برخلاف گذشته که اروپا متحد امریکا بوده است امروز اروپا مقابل امریکا ایستاده است تا برجام را حفظ کند.آقای روحانی در پاسخ به سوالی درخصوص اجرای تعهدات اروپایی ها بعد از برجام و اقدامات انجام شده ازجانب آنها افزود: در واقع امریکایی ها به دنبال این بودند که بقیه کشورهای 1+5 را با خود همراه کنند و به همین دلیل ترامپ در 22 دی ماه سال گذشته از این کشورها خواست که دوباره مذاکرات را در خصوص برجام شروع کنند که به نتیجه نرسید.وی گفت: بعد از اینکه ترامپ به نتیجه نرسید به تنهایی از برجام خارج شد.

رئیس جمهور افزود: امریکا به دنبال این بود که ایران هم بلافاصله از برجام خارج شود تا پرونده ایران را به شورای امنیت ببرد اما ما در برجام دستاوردی داریم و آن قطعنامه 2231 است که این قطعنامه، قطعنامه های قبلی را ملغا می کند و ثانیاً همه کشورهای جهان را به پشتیبانی از برجام دعوت می کند و در واقع آنچه در برجام توافق شده در شورای امنیت سازمان ملل به یک سند و یک پیمان بین المللی مستحکم تبدیل شده است.

آقای روحانی گفت: ترامپ می خواست همه این دستاوردها را از ما بگیرد و نمی خواست برای تحریم ها به تنهایی رو به روی ایران بیاید و می خواست همه کشورها را با خود همراه سازد و همین الان هم در حال دعوت از همه کشورها به این عمل است .وی افزود: هم اروپایی ها مخالفت کردند و همین دوشنبه ای که امریکا می خواهد قدم اول را برای تحریم بردارد اروپایی ها در برابر امریکا ایستادگی کردند و قانون ممانعت از تحریم را تصویب کردند و گفتند هر شرکتی که ایران را تحریم کند اروپا آن شرکت را تحریم خواهد کرد.

رئیس جمهور گفت: اروپا امروز مقابل امریکا ایستاده و این در حالی است که اروپا همیشه متحد آنها بوده است و ما در سراسر جهان تنها نیستیم و به جز چند کشور معدود، اکثر کشورها حامی ایران هستند و ایران را به عنوان متعهدی که قابل اعتماد است می شناسند.

آقای روحانی افزود: ما مهلتی که دادیم بر این مبنا بوده است که دیگران یا همان پنج کشور بتوانند این تحریم را جبران کنند و با آن برجام حفظ شود.

خبرهای تکمیلی ارسال خواهد شد...